חקלאות עירונית

מהי חקלאות עירונית יצרנית?


בהמשך להגדרת המושג "חקלאות עירונית", ההגדרה של "יצרנית" מתייחסת לשיטה לייצור תוצרת חקלאית מקומית בקנה מידה רחב, תוך תפיסת ערכי קיימות - מתן מענה לאתגרים הסביבתיים, שיתוף הציבור, טיפוח תחושת הקהילתיות ואספקת מקורות תעסוקה מגוונים. המודל מבוסס על טכנולוגיות יצרניות מתקדמות בעלות היתכנות כלכלית העולה על החקלאות הקונבנציונאלית שנמצאת רחוק ממרכזי האוכלוסייה. לעומתה, החקלאות העירונית היצרנית, נחשפת לעיניי תושבי העיר כחלק בלתי נפרד מהנוף העירוני, ובכך מסייעת בהובלת שינוי תפיסתי בתחומי החינוך, הבריאות והתרבות.
מהי חקלאות עירונית (Urban Farming)?


צורה של הנגשת מזון שגדל קרוב לצלחת באזורים אורבניים ומיושבים. אין זה הכרח לגדל צמחים בתוך ערים על מנת להשתייך להגדרה, אבל כן במקום בו מתגוררים אנשים. ההגדרה שמה דגש בולט על קירוב גידול המזון לצלחתו של התושב. חקלאות עירונית היא לא רק החקלאות עצמה- גידול הצמחים- אלא גם התייחסות לכך שהיא חלק מתשתית מזון עירונית שלמה הכוללת גידול, עיבוד והפצה של אותו המזון במערכת העירונית.
מה חשיבותה של חקלאות עירונית יצרנית?


על פי הדיווחים של ארגוני מזון בינלאומיים, בעשורים הקרובים צפוי משבר מזון עולמי עקב חוסר היעילות של המערכת החקלאית העולמית, המנצלת יתר על המידה את משאבי הטבע כדי לתמוך בקצב הגידול הגדל בצורה אקספוננציאלית לגידול של האוכלוסייה העולמית. אחד הפתרונות המשמעותיים המוצעים כיום לבעיה הוא לוקליזציה של גידול המזון - גידול מזון מקומי. מכאן שחקלאות עירונית יצרנית היא הפיתרון המתאים לבעיה המוצגת כתהליך החוסך בזבוז מזון. בנוסף, זה תורם להפחתה משמעותית בפליטת גזי החממה, חוסך בעלויות זיהום והובלה, מקטין את עלות המזון הטרי ומאפשר גישה למזון עם ערכים תזונתיים לטווח הארוך. לצד כל היתרונות הבריאותיים והסביבתיים, מודל החקלאות העירונית מבוסס על שינוי חברתי משמעותי. שינוי זה נובע משינויים בהרגלים של צריכת המזון וכן מיישום הכשרה של אזרחים לגדל את המזון שלהם באמצעות טכנולוגיות שיעזרו להם להתקדם לאורח חיים בר-קיימא. החברה לחקלאות עירונית הוקמה מתוך חזון זה, המאמין כי חקלאות עירונית היא כלי לחיזוק הקהילות המחולשות והפריפריה החברתית.
איזו שיטה היא היעילה ביותר לחקלאות עירונית יצרנית?


החידוש הטכנולוגי העומד בבסיס החקלאות העירונית היצרנית הוא טכניקת המצע המנותק מהקרקע, אשר מאפשרת גידול ועיבוד של תוצרת חקלאית מקומית בתוך המרחב העירוני בלא תלות עונתית במזג האוויר. טכנולוגיה זו מאפשרת ניצול מקסימלי של שימוש בשטחים לא מנוצלים בעיר, כדוגמת גידול מזון על גגות או על דפנות של מבנים קיימים.
רגע! איך כל זה קשור להידרופוניקה?


נמצא כי הידרופוניקה היא הטכנולוגיה האופטימלית לגידול תוצרת חקלאית בעיר. היא מבוססת על זרימה עדינה ומתמדת של מים במערכת סגורה, וכך מאפשרת גידול כמות מקסימלית של תוצרת חקלאית במינימום משאבים, ובבקרת איכות תוצרת מהגבוהות בעולם. בשיטה זו מותקנת מערכת שבאמצעותה ניתן לגדל תוצרת מנותקת מהקרקע, ללא שימוש באדמה כלל, צמצום של עד כ- 60% בחומרי דישון וללא צורך בחומרי הדברה כימיים רעילים (100% צמצום בחומרי הדברה).
אילו צמחים ניתן לגדל במערכת הידרופונית?


הכל! פשוט ככה. החל מעשבי תבלין, עצים ואפילו קקטוסים. כמובן שיש לקחת בחשבון את גודל וסוג המערכת שבה מגדלים את הצמחים ולהתאימה לגודלם וסוגם של הצמחים. זאת על מנת לאפשר לצמחים את הסביבה האופטימלית לגדילה והתאמה למשקל וגובה שונים.
אילו תנאים צריכים צמחים הידרופוניים?


כל הצמחים צריכים את אותם התנאים: שמש, אוויר, מים ואוכל. לכן, אין הבדל בין גידולים שגדלים במערכות הידרופוניות לבין גידולים באדמה, כיוון ששני סוגי הגידולים צריכים בדיוק את אותם 4 התנאים המפורטים מעלה. באדמה דשנה מספקים לצמחים את התנאים בצורה מסוימת- האדמה היא כמו ספוג עם חומרי הזנה לצמח. לעומת זאת, במערכת הידרופונית, מצע הגידול הוא אחר- מים או חומרים סופגי לחות ויש להוסיף חומרי הזנה בנוסף. כיום, בחקלאות הקונבציונאלית, מספקים לגידולים באדמה את המים ואת חומרי ההזנה (דשן) בצורה מלאכותית.
צריך להעביר את הגידול בשלב מסוים לאדמה?


לא, אין בכך צורך. האדמה משמשת כמצע גידול, בדיוק כמו שהמים הם מצע גידול במערכות ההידרופוניות. לרוב, הצמחים במערכות ההידרופוניות מקבלים תנאים טובים, מדוייקים וזמינים יותר מצמחים באדמה, לכן המעבר לאדמה עלול לפגוע בהם.
מהם היתרונות של חקלאות הידרופונית מול חקלאות קונבציונאלית (גידול באדמה)?


ראשית, כאשר עוסקים בחקלאות עירונית יצרנית ורוצים לגדל על גגות של בתים ובניינים, משקלם של מתקני האדמה הנושאים את הצמחים יהווה אתגר לחקלאים העירוניים. גידול על פני מים במערכות חלולות וקלות משקל במקום באדמה - הוא הפתרון הזמין לקושי זה. יתרון נוסף עוסק בחסכון של מים. מערכת הידרופונית מאפשרת שימוש בכמות מים מינימלית, ובשל היותה מערכת סגורה, היא חוסכת עד כ-99% מהמים הדרושים לחקלאות קונבנציונאלית. שאר היתרונות מתייחסים להיבטים של הצמחים עצמם; הצמחים במערכת ההידרופונית ניזונים מתמיסת מזון המועברת בבקרה אוטומטית ומדויקת לפי דרישת הצמחים. כלומר, בצורה פשוטה וקלה, ניתן לדעת בכל רגע נתון את הטמפרטורה של מצע הגידול, כמות המינרלים והוויטמינים ומידת חומציות המים. לפי הנתונים המתקבלים, יוצרים את התנאים האופטימיליים ביותר עבור הצמחים. ה"תקשורת" המדויקת עם הצמחים דרך המערכת ההידרופונית יוצרת גידולים חזקים וטעימים יותר. הצמחים החזקים מתמודדים בהצלחה רבה עם מזיקים למיניהם שאינם מצליחים להחליש את הצמחים, כך שאין צורך בהדברה.
גידולים הידרופונים הם אורגנים?


הגדרת מזון אורגני מתייחסת לשימוש בחומרי הדברה ודישון העומדים בתקנים מסויימים. חקלאי העומד בתנאים האלו, מקבל אישור לכך שהגידולים שלו אורגניים. במערכות הידרופוניות ניתן לגדל בצורה אורגנית, וניתן לגדל בצורה לא אורגנית.
תוצרת עירונית נחשבת יקרה יותר מתוצרת בסופרמרקט?


התשובה לשאלה זו כמובן תלויה באיזו חברה קונים את התוצרת העירונית. אנו מאמינים כי ניתן לספק תוצרת חקלאית עירונית אשר זולה באופן משמעותי מהמחירים שאנו משלמים בסופרמרקט עבור תוצרת מאיכות זהה.
חייבים לקנות מערכת הידרופונית או שקיימת אופציה אחרת לגידול מקומי?


היום, רוב המערכות ההידרפוניות הקיימות בשוק הישראלי, הן מערכות פשוטות להבנת המבנה שלהן וניתן להרכיבן לבד בבית. ניתן להשתמש בחלקים קיימים, וניתן גם לעצב מערכת מחומרים פשוטים יותר שזמינים בכל בית ורחוב.הטכניקה ההידרופונית צריכה להיות זהה, אך המערכת עצמה גמישה לחלוטין במבנה ובחומרים המרכיבים אותה. לכן, אין צורך ואין זה הכרחי לקנות מערכת הידרופונית שלמה.
אני רוצה לגדל בבית, איך מתחילים?


קודם כל, זה רעיון מצוין!. השלב הראשון הוא פשוט לגלוש באינטרנט. קיימים אתרים רבים המעלים סרטוני הדרכה ומידע כיצד לגדל צמחים במערכת הידרופונית. ניתן לחפש לפי סוג מסויים של מערכת ושל גידולים, וכך ללמוד אילו תנאים כל צמח צריך ואיך לספק זאת. אם אתם מעדיפים לגדל צמחים באדמה, חפשו סרטונים המתאימים לאופן גידול זה, החל משלב השתילה ועד התחזוק השוטף. לא הסתדרתם, אנא פנו אלינו ואנחנו נכווין אתכם. בנוסף למידע הרב הנמצא באתרים השונים, כולל באתר של החברה לחקלאות עירונית, אתם מוזמנים להגיע לאחת מהסדנאות וההרצאות שלנו על מנת להעמיק את הידע בתחום.
אנחנו משפחה של 5 נפשות, איזו מערכת הידרופונית תתאים לנו?


כל משפחה צורכת מזון בצורה, בהרכב ובכמות אחרת- שורשים, תבלינים, ירוקים, ירקות, פירות וכד'. לכן, תחילה יש להגדיר את הסוג והכמות של המזון הנצרך בבית. לאחר שנבין את אופי הצריכה, יהיה ניתן לחזות את הכמות הנדרשת ואת סוג המזון. כך נוכל להתאים בצורה הטובה ביותר את המערכת לצורך של אותה משפחה.

האקדמיה לחקלאות עירונית - סדנאות, פעילויות

אתם עושים סדנאות פרטיות?


כן, אנחנו עושים סדנאות, הרצאות, סיורים, קורסים ופעילויות הקשורות לגידול מזון בתוך העיר, חקלאות עירונית ותחום ההידרופוניקה בכלל. ניתן להתאים את התכנים לכל סוגי הקהלים. ספרו לנו על מה חשבתם ואנחנו נארגן עבורכם את הפעילות המתאימה ביותר.
האתר לא עובד לי, איך אפשר לקנות בחנות או להירשם לסדנאות?


אפשר לדבר איתנו באחת מדרכי יצירת קשר המפורטים למעלה ונשמח לסייע לך.
האם אתם מקיימים סדנאות גם לחברות עסקיות?


כן, אנחנו מקיימים פעילויות לעובדי חברות, צוותי עובדים ולמנהלים בכירים. תוכלו להגיע אלינו לאחד מהמתחמים החקלאיים שלנו הנמצאים בתל אביב או שאנחנו נגיע עד אליכם למשרד עם פעילות שתתאים בול לעובדים שלכם.
האם ניתן להזמין הדרכה באנגלית? האם קיימים סדנאות/קורסים באנגלית?


כן, אנחנו מעבירים סדנאות ומדריכים באנגלית ובשפות רבות נוספות. נסו אותנו (: נוכל להתאים גם את תוכן הסדנה לסוג הקבוצה- סטודנטים, אדריכלים, פודיז, הגיל השלישי ועוד.
השעות של הסדנאות המוצעות באתר לא נוחות לי, האם ניתן לקבוע במועדים שונים?


שעות הסדנאות שלנו נקבעות בהתאם לביקוש, אך על מנת להבטיח שכולם יוכלו לצפות בהם אנחנו דואגים להקליט אותם ולשלוח אל המנויים בתום כל סדנא. ככה תוכלו תמיד לחזור ולראות את הסדנא בכל שעה שנוח לכם (:
רכשתי מנוי לסדנאות אונליין, איך אפשר לבחור ולהירשם לסדנאות?


כאן אפשר ללמוד איך מצטרפים לסדנה אחרי שכבר נרכש מנוי: https://youtu.be/hLZMXuQSFkM

שאלות פופולריות

יש לי גינה קהילתית בשכונה, אתם יכולים לעזור לי עם זה?


באתר שלנו קיים מידע רב אודות גינות קהילתיות ואיך לעשות את זה בעצמכם. מעבר לכך, אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתנו. שלחו לנו מייל עם הפרטים שלכם ונשמח לעזור בכל דרך שנוכל.
החברה לחקלאות עירונית היא עמותה? ומה אתם רוצים לקדם?


החברה לחקלאות עירונית הוא ארגון ללא כוונות רווח ומטרתנו היא לקדם את תחום החקלאות העירונית בישראל, כדי לאפשר לכלל הציבור לצרוך מזון איכותי במחיר השווה לכל כיס.
איך אפשר ליצור איתנו קשר?


אנחנו זמינים עבורך בדרכים הבאות: מייל- info@urbanfarming.org.il וואטסאפ- 050-9367866 כתבו לנו בפייסבוק - החברה לחקלאות עירונית ואינסטגרם - urban_farming_israel
מהן שעות הפעילות של החברה?


אנחנו זמינים בימים א'-ה' בשעות 10:00-18:00. אתם תמיד מוזמנים לכתוב לנו ונענה בשעות הפעילות.
אני רוצה להתנדב / להתמחות אצלכם, איך מתחילים?


בלינק המצורף יש את כל המידע על תוכניות המתמחים והמתנדבים, שם אפשר לכתוב לנו ולהשאיר פרטים ליצירת קשר: www.urbanfarming.org.il/volunteers-and-interns
אני רוצה לתרום, איך ניתן לעשות זאת?


אפשר להשאיר פרטים בלינק המצורף או בכל אחד מדרכי הקשר שלנו הכתובים למעלה ונחזור אליך בהקדם: www.urbanfarming.org.il/donations
אפשרי להזמין את הארגון להקמת חממה הידרופונית בביה"ס שלי?


כן! הארגון מקים פרויקטים מא' ועד ת'. אנחנו מבצעים את ההקמה וגם את התפעול ע"י מורים מטעם העמותה. ניתן גם להכשיר את צוות המורים של ביה"ס. לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר (:
האם אתם מחפשים מדריכים / מורים להצטרף לנבחרת העובדים שלכם?


אנחנו תמיד שמחים לגייס עוד אנשים נפלאים! ניתן להשאיר לנו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם.

חנות ומשלוחים

תוך כמה זמן אקבל משלוח מהאתר?


עד 14 ימי עסקים למשלוח עד הבית. אפשר גם להגיע אלינו לפרויקט בתל אביב לאיסוף עצמי מהמקום - בתיאום מראש.
מה עלות המשלוח?


משלוח לת"א – 45 ₪ משלוח בין חדרה לגדרה- 59 ₪. משלוח מעבר לחדרה או גדרה- 69 ₪.

שאלות נפוצות

(For English please scroll down)

Do we have to have a home-visit from the research team in order to take part?


Yes, in order to participate we will need to visit you and baby at home at 10 months, 14 months and 24 months old. Using home-based assessments means that families do not have to travel to participate, thus providing a more flexible and accessible approach. We will make it as easy as possible for parents to participate, by ensuring maximal flexibility on when and where we can carry out the assessments in the family home. We can complete some assessments with parents over the phone or provide freepost envelopes for parents to send measures back in the post. We can also offer home visits during weekends and at evenings; assessments may be interrupted to meet the families’ needs; and parents can stop the assessments at any time for any reason.
If my child has suspected/unconfirmed seizures (focal or infantile spasms) can they still take part in the study?


Yes! Participants with a possible diagnosis will be included in the study until the diangosis is confirmed or refuted.
Does COVID-19 impact the way the research will be conducted?


It is likely that we will be living under some Covid-19 restrictions for some time, so researchers will adhere to the following precautions in line with guidelines from the government and King’s College London. 1. Families will be asked to complete a brief Covid-19 screening questionnaire prior to their visit to identify any potential increased risk of exposure to the virus and to ascertain whether it is safe for a home visit to take place. 2. During the testing phase, all research staff and students will undergo bi-weekly lateral flow tests to confirm that they have a negative Covid-19 test result before entering families’ homes. 4. Whilst testing, researchers and participants will be asked to maintain social distancing, where possible and wear personal protective equipment (PPE; face mask, shields and gloves). Good hand and surface hygiene will be practised by the researchers and participants, including regular hand washing/sanitising and using antibacterial wipes to clean any 3. Following the home visit, researchers will rely on the track and trace system to monitor whether participants receive a positive Covid-19 test result up to 14 days after contact. If a participant receives a positive Covid-19 test result, researchers who attended the home visit will immediately isolate for a period of time in line with government guidelines, to prevent the spread of the virus. Please note: Vulnerable families (defined in line with government guidelines at the time of data collection) will be asked to not host home-visits to minimise their risk of infection. Instead, families will be asked to complete the priority-ordered minimal assessment protocol remotely where possible, such as parent-report questionnaires and interviews conducted via telephone and video call.
Why have I been invited to take part?


You are invited to take part because you have a baby aged between 4 weeks and 10 months old with a definite or suspected diagnosis of infantile spasms and/or focal seizures. You must be at least 16 years old to take part, and able to understand and communicate in English.
What is the difference between the BEE Study and the BEE-PP Project?


The BEE-PP Project a patient and public involvement project which is linked to the main BEE Study. Before we begin the BEE study, we want to hear from parents and carers of young children with early-onset epilepsy to understand what is most important to investigate. In research this is known as Patient and Public Involvement (PPI). PPI is the active collaboration between patients, the public and researchers in the research process to conduct research ‘with’ and ‘by’ those affected by it, rather than using those individuals as subjects.

 

Frequently asked questions

FAQ